25 november 2007
Kaks sõna Antigua kaitseks (üritan ilma emotsioonideta)
18 november 2007
Äike Atitlani kohal
Meie siinses hotellis temaatilise nimega Los Volcanos tervitab meid häälekas papagoi ning Mehhiko piirilt teelesaadetud seljakotid on vastuvõtus töötava poisi valvsa pilgu all kõik kenasti alles. Hotell ise on lausa neljakorruseline, lahtise trepikoja ja pikkade terrassidega tubade ees. (Ärge kujutage ette – see pole mingi klaasist spaa!). Kerge reanimatsioon duši all pärast pikka teekonda on lausa kohustuslik. Siis kohe raha vahetama. Tagasiteel hotelli kohtume juba Suure Reede protsessiooniga. Massiivsed kanderaamid (ma ei oska neid kuidagi paremini nimetada) kandjate õlul, suurim loomulikult Lunastaja veritseva kujuga, liikumas leinamuusika saatel aegluubis mööda tänavaid. Kõikjal lilled. Tegelikult on kõiges selles midagi taolist, mille lummusest meietaolised paadunud ateistid vist kunagi päriselt aru ei saa. Ja kõik need pikad kaunid värvilised vaibad rongkäiguliste jalge all pudenevad hetkega tolmuks.
Pärast mitte-nii-väga-kohustuslikku, aga see-eest meeleolukat õhtusööki kohalikus restoranis suundume taas linna peale. Ideega külastada mäe otsas asuvat kohalikku kirikut. Kirik on paraku suletud (ma ei teagi, mida me leida lootsime – jõuluaegseid kaunistusi ja kesköist missat äkki?) ning pöörame otsa taas all-linna suunas. Öö on ümbruse endasse matnud, aga inimesi (paljud neist silmatorkavalt joogised ja lärmakad) on tänavail liikumas massiliselt. Ning protsession kulgeb jätkuvalt melanhoolse tempoga mööda väikelinna tänavaid, põrmustades viimseid jäänuseid imelistest vaipadest oma jalge all. Umbes kella kuuest õhtul kuni keskööni, ainult kandjad on vahetunud.


Pärast Palenque hotelli basseini on see ka esimene võimalus ujuma minna. Vesi on meeldivalt karge. Ja kui kõik ausalt ära rääkida, siis ainus veekogu selle reisi kestel, milles ujumine meeldivalt karastav oli (Austraalia ja Kanada delegatsioon arvas küll vist midagi muud).

Edasi liigume külla nimega Santiago Atitlan. Ikka paadiga. Jon kinnitab, et siin on meil kindlasti võimalus näha siinset pühakut Maximoni. Just nimelt. Selleks on vaja sabast kinni saada mõnel paadisadamas jõlkuval kohalikul poisikesel, kes kahtlemata teab, millises peres Maximon praegu peatub. Nimelt liigub see tegelane kord aastas ühest asupaigast teise, ja täpipealt Holy Week’i ajal. Kuigi Maximon on oma nime poolest kombinatsioon Kolumbuse-eelsest maiade jumalast nimega Ma(a)m - kes on otsapidi seotud allmaailma kui ka viljakuse ja meheliku ’power’iga - ning väidetavalt 1600-te alul sealkandis tegutsenud katoliku preestrist nimega San Simon, tundub ta siiski olevat pigem inimlike omadustega natuke riukalik jumalus. No mida muud arvata pühamehest, kes armastab annetustena saada eelkõige rummi ja sigareid ning keda teinekord kutsutakse ka „mängurite ja joodikute pühakuks“. Oma usinatele kummardajatele on ta just nimelt maise rikkuse ja õnne toojaks, seda tihtipeale teiste arvelt. Selline natuke riukalik tüüp, kellega on ilmselt kasulik hästi läbi saada.
Aga pädeva teejuhi leidmine läheb kärmelt. Sätime end talle sappa ja alustame teekonda ülesmäge, liikudes mööda kitsaid räpaseid tänavaid ja nurgataguseid ning tehes aeg-ajalt mingeid arusaamatuid shortcut’e. Ajuti tundub nagu keerutaks poiss lihtsalt niisama meid eksitades mööda mingeid nurgataguseid. Lõpuks jääme pidama ühe umbes pooleteise-meetri laiuse ’käigu’ (selle kohta tänav öelda oleks selgelt ülepakutud) juurde ja poiss viitab ülespoole. Ridamisi halle madalaid maju, tihedalt üksteise külge ehitatud. Ühe sissepääs on ehitud värviliste lintidega – see ongi Maximoni kodu. Veel ukse taga antakse selge sõnum, et sisse võib küll niisama minna, aga pildistamise eest soovitakse väikest rahalist andamit (ettemaksuna muidugi). Leidub meiegi hulgas paar entusiasti, kes soovitud summa välja käivad. Nojah. Keda me muidugi ei näe, on Maximon ise, sest ta on eilsest rongkäigust surmani väsinud ehk siis ’he sleeps till Monday but we can see his picture with candles’ (umbes nii kõlas Joni tõlge antud juhtumi kohta). Muldpõrandaga ruum on imepisike ja pime, Maximoni pilt ’altaril’ on valgustatud väheste küünaldega ning näha pole õieti midagi. Mõned kohalikud (ilmselt pereliikmed ja nende külalised) istuvad altari ümber ja sumisevad poolihääli, näidates käeviipega kusagile üles parte poole, kus peategelane õndsa und pidavat magama. Me ka ei taha teda häirida ja asutame end edasi külatuurile.


Külastame kohalikku kirikut. Väljak selle ees ei sarnane tavapärasele ’plazale’, vaid on suur ja kõle munakividest plats. Tagasihoidliku väljanägemisega valge kirik ei olegi inimestest tulvil, mis sest, et on pühadeaeg. Mälestustahvel kiriku seinal on kui valus jälg Guatemaala ligi 40-aastasest kodusõjast, meenutades, palju inimesi siinkandis selle käigus hukka sai. Kusjuures, ehkki ametlikult loetakse sõja lõpuks aastat 1996, saame teada, et siinse kiriku preester tapeti 1998.aastal. Vähem kui kümme aastat tagasi, lausa lähiminevikus. See siin ei ole õnnelik paik – aastal 2005 põhjustasid orkaani Stan kaasatoodud paduvihmad siin maalihke koos tohutute mudalaviinidega, mis küla osaliselt enda alla matsid.
Selle küla lugu: http://www.santiagoatitlan.com/
Õhtusöögiks lepime seekord kokku jalutuskäigu ning selle juurde vabal valikul kohalikku ’street food’i. Teoreetiliselt oleks see ju vahva. Praktiliselt .... kui ma treppidest üles Brendat ja Kathyt otsima lähen (neil on seekord tuba neljandal korrusel, vähemalt kahemiljonivaatega Atitlanile ja vulkaanidele), on noorem ja maskuliinsem osa meie seltskonnast ülemisel terrassil mõned lauad kokku jõudnud lükata ning teeb õhtusöögieelset aega parajaks stiilis ’istume enne teeleminekut’ ja väikese õlle seltsis. Kus on, sinna tuleb juurde. Õlut ja inimesi, ma mõtlen. Või siis vastupidi, sest summa ei olene teatavasti liidetavate järjekorrast. Räägitakse muusikast ja filmidest, toidust ja poliitikast. Mina kui mitte-seriaali ja mitte-ameerika-komöödiainimene ei väsi imestamast, kuidas nähtud filmid toovad Austraalia Ameerikasse ja teistpidi ning kuidas Ross suudab oma peaaegu täiesti arusaamatus austraalia inglise keeles üks-ühele tsiteerida mingeid eriti naljakaid kohti neist filmidest – ma vist ei saaks sellega eesti keeleski hakkama. Ning ülevaadet Põhja-Ameerika toitude eripärast (ehk siis valdavalt liha, valmistatud saja ühel erineval viisil) on ka huvitav kuulata, ehkki endal kordagi ’kulinaarne kell’ nende nimetuste peale lööma ei hakka. Seevastu poliitika ja poliitikud on igal pool ühesugused. Jon nimelt räägib, kuidas tema vanemad, kes on kogu aeg tavatsenud poliitikat ignoreerida, käisid esimest korda valimas ainult selleks, et Bush teist korda presidendiks ei saaks. Tuleb tuttav ette? Sama stsenaarium, ainult selle vahega, et vaevalt ükski Eesti võimukandja sedavõrd maailma mõjutada saaks nagu USA president.
„Poliitilise võitluse“ käigus oleme suutnud korraks reaalse maailma unustada. See on vahepeal jõudnud pilkasesse öhe mattuda. Ärevalt kõmisev kõu tõmbab pilgud järve ja vulkaanide suunas. Eredad sakilised välgunooled langevad sügavikku kui sabaga tähed, valgustades hetketi mägede kaugeid kontuure. Vihmahoog tabab linna, inimesed all tänavatel jooksevad kiirelt tänavale tekkivate lompide vahel. See vaatemäng kestab vaid loetud minutid.
Ja meie ’street food’? See transformeerub kiirelt neljaks suureks pizzaks nagu heas ameerika filmis. Umbes kolmanda õlleringi keskel jõuavad linnast tagasi ka Derek ja Sandy. Ülevoolavas meeleolus Derek annab meile kiire, kuid mitte eriti põhjaliku ülevaate kohalikust rock-kontserdist, mille aukülalised nad Sandyga olid olnud, vehkides sealjuures kingituseks saadud punase termospudeliga. Vastuseks meie provotseerivatele küsimustele, et kas see pudel üldse kasutuskõlblik on ja kas ta ikka lahti ka käib (stiilis ’tasuta saadud - ühekordseks kasutamiseks mõeldud’), otsustab Derek tulipunase ballooni kiirelt kohapeal demonteerida. Tuleb lahti küll, aga tagasi kokku panna ta seda enam ei suuda. Kuigi katsetab korduvalt. Nähes lõpuks oma autoriteeti kadumas, võtab ta meie elava arutelu termospudeli kokkupaneku metoodika osas kokku lausega ’we’ll discuss it between our sexlife’, vaatab oma sõnade kinnituseks Sandy suunas ning laseb viimasel end lõpuks puiklemata tuppa vedada.
29 september 2007
Destino: Guatemala
Jõuame lõpp-peatusesse. Järgnevad mõned kilomeetrid eikellegimaad kahe riigipiiri vahel, mille läbimiseks võetakse taksod. Nägemiseni, Mehhiko!
Ainus liiklusvahend platsil on musta värvi pick-up. Juba teel siia nägime, et vähemalt kohalike jaoks on lahtises kastis sõitmine suht tavapärane liikumisvõimalus. Osa taolisi masinaid on varustet ka vastava raamiga, mille keskosas asuvast torust kastis püstiseisjad turvaliselt kinni hoida võivad. Õrritan Joni küsimusega, et äkki võtame sellesama auto. Korrata pole vaja. Jon asub juhiga läbirääkimistesse ning tema kutsuvast viipest võib oletada, et oleme leidnud uue transpordivahendi. Peatus tanklas (muuseas, tundub, et kütusehinnad on Mehhikos ja Guatemaalas enam-vähem samad; siinsed automaadid mõõdavad küll koguseid gallonites, aga kohmakad peastarvutused annavad ikkagi liitri hinnaks ca 6 peesot – kuna algandmeid ei ole kusagile fikseeritud, siis ärge püüdkegi neid arvutusi kontrollida) ning edasi tähtede poole. Mul on suisa luksuskoht juhi kõrval. Sellel on küll puhtpraktiline põhjus – kuna kabiini mahub kaks reisijat ja üks neist on kindlasti Derek, kes võtab enda alla väga palju ruumi, siis teine väljavalitu peab mahtuma võimalikult väiksele territooriumile (ehk ei tohi võtta peaaegu üldse ruumi). Kastiseltskond peab meie teekonna vapralt vastu. Muuseas, mõnedki neist – Britta, Tom ja Sandy nimelt – ei ole sugugi esimeses nooruses. See on suhteliselt lustlik ja mõnus reisimisviis, juhul kui läbitavad vahemaad on lühikesed ja autoga mägedesse ei ronita. Aga juba mõnikümmend kilomeetrit lahtises autokastis (orgudes võib ju olla kolmkümmend kraadi sooja) tugeva tuule käes ja mäetippudelt laskuvas jäises udus on katsumus, mis paneb reisijaid mõne aja pärast külmast kangestuma ja sunnib kiirelt seljakotist välja otsima kampsuneid-salle-mütse (ärge parem küsige, kuidas need peakatted peas püsivad). Igatahes on päralejõudmine järgmisesse suuremasse linna tõeline kergendus. Ja oh imet – siin on olemas ka chicken bus’id! Järgneva teekonna vältel õnnestub sõita kahega neist ja kõik on umbes nii nagu Jon kirjeldas. Vana kollane pika ninaga buss, millel on kaks sissepääsu – tagaotsast, pakiraami redeli kõrvalt ja eest juhi juurest – on meie saabudes juba rahvast täis. Ühesõnaga, valdavalt seisukohad (vana hea nõukaaeg tuleb meelde). Lisaks juhile on bussis ka piletimüüja. Rahvas pakib end bussi, piletimüüjapoiss seisab hea selle eest, et keegi ei laiutaks (muuhulgas organiseerib kiirelt paari lausega blondile tüdrukule istekoha :) - vanusetsensuuri siin ilmselt ei tunta) ning kui buss liikuma on hakanud, alustab piletiraha kasseerimist. See viimane ülesanne ei ole täistuubitud bussis just kergete killast. Enamuse sõiduajast kõõlub ta aga avatud esiuksel, annab signaali (st sikutab aeg-ajalt esiklaasi keskelt allarippuvat nööri), andmaks teeveeres seisjatele aegsasti teada, et tema bussis on veel vaba ruumi. Mägedes sõidetakse ikka täistuuridel, Mehhikole omast distsiplineeritust siin ei kohta. Ja muusika juhi pea kohal olevast CD-mängijast (nööriga pagasi tarvis oleva resti külge seotud) keeratakse viimse vindi peale. Kõrvadele on see tõsine katsumus. Aga noh, kuivõrd kohalike rütmide asemel valitakse pärast meie seltskonna sisenemist kiirelt valdavalt USA päritolu muusika, siis püüame selle külalislahkuse hääleka väljundiga siivsalt leppida. Teisest bussist õnnestub Jonil peaaegu maha jääda (meil on võimalus demonstreerida, kui kõva häält suudavad umbkeelsed turistid hädaolukorras teha), aga enne päikeseloojangut jõuame siiski täiesti ühes tükis Atitlani-äärsesse Panajacheli. Marsruudi Ciudad Cuauhtemoc (Mehhiko-Guatemaala piirilinn) – Panajachel pikkus on umbes 190 kilomeetrit. Selle läbimiseks kulutatud aeg jäi meil umbes viie tunni kanti ning selleks kasutasime ainult(!) nelja erinevat transpordivahendit. Ning kusagil seal mägedes elab ka pisike tõmmu Guatemaala tüdruk, kes bussist väljudes üksisilmi väga valgete juuste ja kahvatu nahavärviga reisijat piidles, siis aeglaselt oma käe välja sirutas, et teda ettevaatlikult puudutada.
20 august 2007
San Cristobal de Las Casas


Jälle alla, ärkava linna kitsastele tänavatele. Plaza servas asuv internetikohvik tundub hommikusöögiks sobivat. Menüüd nähes põrkun muidugi järjekordselt munaprobleemiga. Üha enam hakkab tunduma, et igahommikusest kohustuslikust munasöömisest – fried eggs, scrambled eggs, omelet – pääsemiseks polegi muud varianti kui taimetoitlaseks hakkamine. Teine hommikusöögi-alternatiiv on muidugi continental, mis paraku koosneb valdavalt saiast ja kõhtu sellest nagunii täis ei saa. Mul ei ole midagi munade vastu, ma söön neid küll, aga kindlasti mitte igal hommikul. Taoline muna-saiasöömine võrduks kroonilise kõhukinnisusega. Ja see ei ole kindlasti minu unistuste top kümnes. Teine mure, millega maadlen, on see, kuidas sümpaatsele noormehele, kes mind teenindab, selgeks teha, et ma võtaks oma kohvi arvuti juurde ja oleks samal ajal internetis. See on VÄGA KEERULINE. Mitte niivõrd minu kesise hispaania keele oskuse tõttu, vaid pigem seepärast, et siin tavaliselt vist nii ei käituta. Esimene internetikülastus selle reisi kestel. Arvuti kõneleb minuga loomulikult hispaania keeles. Väga hull ei olegi. Saan selgeks sõna cedar, lisaks jõuan kohvi juua ja lasen pool hommikusöögist endale kaasa pakkida. Aeg, mida varahommikul tundus piiramatult olema, hakkab otsa saama.
Indiaani küladesse sõidame kahe väikebussiga. Meie kohalik giid on samuti juuripidi esimesest külastatavast hõimust pärit. Tuleb välja, et kunagi lahkunuid sellesse külla enam tagasi ei võeta. Tegemist on kommuuniga, kus hoitakse au sees vanu uskumusi ja tavasid ning võõrad, kes kombeid ei tunne, pole sugugi teretulnud. Korra järgi valvavad heledatest uhutud villast tuunikates kohalikud mehed. Mida siis teha ei tohi? Ei tohi pildistada hõimupealikke (pealikud, muuseas on valitavad ja see on valitu jaoks suhteliselt kulukas amet tänu igasugustele tseremooniatele ja pidustusetele, mida nad oma kulu ja kirjadega rahvale korraldama peavad). Kuna värviliste lintidega kaunistatud peakatteid (need ei ole mitte sombreerod, vaid meenutavad pigem kauboikaabusid) kandvad pealikud on meie plazale saabumise ajal parasjagu kiriku ees seismas, siis ei tohi esialgu ka kirikut pildistada. Lihtinimesi võib küll pildistada. Sellel keelul on järgmine põhjus: oma pildiga sa võtad ära tüki pildistatava hingest, vigastad teda. Ja et tehtud kurja heastada, on vaja ohvreid tuua (samamoodi, kui näiteks siis, kui mõni loom sind hammustama peaks), et vigastatu kiiremini terveneks. Mulle muuseas ei meeldigi väga inimesi jäädvustada. Ja teooria, et sedaviisi röövitakse tükk hingest, on igati asjakohane selle väljavabandamiseks (loomulikult on variant B ehk siis küsida pildistatavalt luba). Kirik küll külas on, aga katoliku preestrit seal pole. See ei pidavatki siinkandis teab-mis haruldane olema.


Kuna käimas on holy week ehk siis lihavõtteelne nädal, on kirik lootusetult ülerahvastatud. Rohkelt lilledega ehitud, viiruk suitsemas ja igas vanuses inimesed kirikupõrandal (raske on nende vahel teed leida ilma kellelegi peale astumata) mediteerimas-palvetamas. Ja kokakoolat joomas. Viimast on seal lausa kastidena ja tuuakse üha juurde. Selle koolaga on üks veider värk. Mehhiko on teatavasti üks nimetet joogi suurimaid tarbijaid maailmas (väidetavalt suuruselt teine turg). Kummastav on, et oma traditsioonidest ja uskumustest kõigi hispaanlaste tulekust möödunud sajandite kestel kinni pidanud maiad on selle niimoodi omaks võtnud ja lausa kultusjoogiks teinud. Kristuse vere veider metamorfoos, mis muud. Ja tühjaksjoodud kestad kõikjal looduses vedelemas.
08 juuli 2007
My bed in a jungle .... or jungle in my bed
Pimedaks läheb siin varakult, mis tähendab, et pikkade valgete suveõhtutega harjunud põhjamaalasel on ajataju totaalselt nihkes (see on nagunii nihkes, kasvõi ajavahet arvestades). Sumiseme mõnda aega õhtusöögilauas, siis võtame mõned ekstraõlled ja kolime basseini äärde edasi. Ja ei suuda vastu panna kiusatusele ette võtta esimene night-swimming. Tuppa riideid vahetama minnes selgub, et oleme vahepeal ühe elaniku võrra rikkamaks saanud - vannitoa seinal patseerib häirimatult kolossaalsete mõõtmetega pruun mardikas. Nojah, kui oled otsustanud oma voodikoha džunglisse broneerida, pole välistatud, et tükikese džunglit aeg-ajalt ka oma voodist leiad. Igatahes tundub nähtud elukas suhteliselt ohutuna ning jätame ta omapäi tuppa toimetama.
Hommik on varajane. Palenque varemete jaoks on meil loetud tunnid, sest juba enne lõunat peame startima San Cristobali suunas.
Palenque on iidsetest maia varemetest arvatavasti enim uuritud paik. See, mis hetkel silmale näha, on vaid väike osa kunagisest hiilgusest. Meie kohalik giid ütleb – te arvate, et need on mäed, mis siin meie ümber on? Tegelikult on need hoopis veel väljakaevamata templid. Igatahes vaatepilt, mis lühikese mäkketõusu järel kesk džunglit korraga avaneb, sunnib kiirelt kaamerat haarama. Justkui kardaks seda kõike kaotada. Palenque ajalugu loetakse varasest klassikalisest perioodist. Kas ma juba kusagil jõudsin mainida, et maiade ajaloo klassikaliseks perioodiks peetakse ajavahemikku 250-900 aastat pärast Kristuse sündi? Ühesõnaga, kõik see siin on püsinud aukartustäratavad 2000 aastat. Esimest korda saame piiluda templite sisemusse. Näiteks kambrisse, kust läinud sajandi 50-ndatel leiti muumia. Sissepääs sinna on kaetud õlgkatusega, sest iidsed värvid pelgavad päikest. Kitsas koridor piki astmestikku ja pisikesed kongid. Giidi jutustus vereohvritest. Muuseas, preestrid vigastasid vereohvri toomisel jumalatele ka iseendid, isegi puu, mille okastega seda tehti, kasvab siinsamas.










Koguneme sissepääsu juurde, varustades end joogiveega ja haarates möödaminnes üht-teist söödavat näpu vahele. Siis kiirelt tagasi ööbimispaika seljakottide järgi ja taas bussi peale. Jon, ettenägelik inimene pakub kõigile reisitablette. Sest ees ootab pikk teekond mägedes. Buss väljub Palenquest kell 11:35 ning San Cristobali saabume (vist?) kella kuue paiku õhtul. Vahemaa, mis selle aja jooksul läbitud saab, on kõigest 180 kilomeetrit. Väikese tehte abil on kärmelt võimalik kindlaks teha, millise kiirusega nende mägede käänulistel tõusudel-langustel liigutakse. Tõuseme järjest kõrgemale. Taimestik muutub – džungli lopsaka lehttaimestiku asemel näeme üha rohkem okaspuid. Ja maapind on loomulikult taas kuivem ja kivisem. Kõrgematelt kohtadelt paistavad vaid järgmised mäed, siis taas järgmised. Asulaid näeb harva. Mina igatahes silma kinni ei saa, sest sedapalju on vaadata. Chiapas, The Highlands. Zapatistide pesapaik.